Aktuality

Jak s pomocí ekologie dosáhnout lepší konkurenceschopnosti?

Jak s pomocí ekologie dosáhnout lepší konkurenceschopnosti?

10.9.2021

Výroba ložisek je spojena výhradně s procesy ve smyslu kovoobrábění, protože jak si asi každý umí představit, vyrobit ložisko např. z plastu jistě jde, ale jeho funkčnost a životnost by nemohla být zajištěna. Tedy je velmi pravděpodobné, že v našem závodě se asi nikdy nesetkáme s jinými než kovovými ložisky. Co ale ne všichni ví, že pro velkou část ložisek a jejich transport do aplikace k zákazníkovi, je nutné určité typy ložisek zamontovat do plastového převozního obalu tzv. MHL kroužku. Tyto obaly se podílí na celkové ceně za ložisko a po montáži u zákazníků se z určitých důvodů dál nepoužívají a musí se likvidovat. 

Jen náš závod v rozmezí 5 let spotřebuje přibližně 2 481 110 ks MHL kroužků v hodnotě 9 261 888 korun a vyprodukuje tak plastový odpad o hmotnosti 19 tun. Rozhodli jsme se zaměřit na tato čísla a podniknout kroky vedoucí ke snížení finančních nákladů, tak i ke snížení ekologické zátěže plynoucí z likvidace těchto MHL kroužků, konkrétně právě v podobě 19 tun plastového odpadu.

Pro takové zadání byla oslovena a projednána spolupráce svědeckým centrem CEITEC v Brně. (CEITEC je evropské výzkumné vědecké centrum zaměřené na oblast živých věd, pokročilých materiálů a nanotechnologií.) Jejich úkolem je tedy najít vhodný materiál, který by nahradil používaný plast. První diskuze o možných materiálech a technologiích vedly prozatím k využití přírodních materiálu v podobě dřeva, papíru nebo např. odpadu z řepky olejné. Předpokládaná úspora nákladů se odrazí v celkové ceně ložiska a tím by jsme mohli být zase o kousek konkurenceschopnější a vůči životnímu prostředí šetrnější. Celý projekt je na startu a je otázkou jak se projektovému týmu našeho závodu podaří být úspěšní ve schválení a následné realizaci snížení výše popsané spotřeby plastů.

www.ceitec.cz

Zpět

3 tisíce hodin školení pro Koyo?

3 tisíce hodin školení pro Koyo?

1.12.2021

Celková hodnota vzdělávacích aktivit pro zaměstnance Koyo je vyčíslena na krásných 1 528 176 Kč a počet hodin školení na 3 184!

Vánoční punč 26.11.2021

Vánoční punč 26.11.2021

11.11.2021

Podpořme společně aktivity Oblastní unie neslyšících Olomouc

Listopad je pro nás měsícem kvality

Listopad je pro nás měsícem kvality

1.11.2021

Jako každý rok se i letos Koyo zapojuje do akce měsíce kvality vyhlášené napříč celou korporací JTEKT. Tentokrát s tématem JIKOTEI KANKETSU.

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče