Aktuality

Jak s pomocí ekologie dosáhnout lepší konkurenceschopnosti?

Jak s pomocí ekologie dosáhnout lepší konkurenceschopnosti?

10.9.2021

Výroba ložisek je spojena výhradně s procesy ve smyslu kovoobrábění, protože jak si asi každý umí představit, vyrobit ložisko např. z plastu jistě jde, ale jeho funkčnost a životnost by nemohla být zajištěna. Tedy je velmi pravděpodobné, že v našem závodě se asi nikdy nesetkáme s jinými než kovovými ložisky. Co ale ne všichni ví, že pro velkou část ložisek a jejich transport do aplikace k zákazníkovi, je nutné určité typy ložisek zamontovat do plastového převozního obalu tzv. MHL kroužku. Tyto obaly se podílí na celkové ceně za ložisko a po montáži u zákazníků se z určitých důvodů dál nepoužívají a musí se likvidovat. 

Jen náš závod v rozmezí 5 let spotřebuje přibližně 2 481 110 ks MHL kroužků v hodnotě 9 261 888 korun a vyprodukuje tak plastový odpad o hmotnosti 19 tun. Rozhodli jsme se zaměřit na tato čísla a podniknout kroky vedoucí ke snížení finančních nákladů, tak i ke snížení ekologické zátěže plynoucí z likvidace těchto MHL kroužků, konkrétně právě v podobě 19 tun plastového odpadu.

Pro takové zadání byla oslovena a projednána spolupráce svědeckým centrem CEITEC v Brně. (CEITEC je evropské výzkumné vědecké centrum zaměřené na oblast živých věd, pokročilých materiálů a nanotechnologií.) Jejich úkolem je tedy najít vhodný materiál, který by nahradil používaný plast. První diskuze o možných materiálech a technologiích vedly prozatím k využití přírodních materiálu v podobě dřeva, papíru nebo např. odpadu z řepky olejné. Předpokládaná úspora nákladů se odrazí v celkové ceně ložiska a tím by jsme mohli být zase o kousek konkurenceschopnější a vůči životnímu prostředí šetrnější. Celý projekt je na startu a je otázkou jak se projektovému týmu našeho závodu podaří být úspěšní ve schválení a následné realizaci snížení výše popsané spotřeby plastů.

www.ceitec.cz

Zpět

Proč lámeme kroužky?

Proč lámeme kroužky?

22.7.2022

Kroužek se zpočátku vyrábí standardním způsobem, ale na konci výroby se musí rozdělit na dva díly s tímto specifickým lomem. Lámání je nutné z důvodu specifické montáže v aplikaci, kdy nelze nasadit kroužek na ložiskový věnec, jak je obvyklé.

Ocenění AGE MANAGEMENT EXCELLENCE AWARD

Ocenění AGE MANAGEMENT EXCELLENCE AWARD

10.6.2022

Je nám ctí se zde podělit o informaci, že jsme obdrželi ocenění Age management Excellence Award. Současně nás to zavazuje se tomuto tématu a aktivitám s tím spojenými i nadále odpovědně věnovat.

Digitální dvojčata? Worry free továrna?

Digitální dvojčata? Worry free továrna?

6.6.2022

Od 2. do 3. června proběhl v Českém ústavu robotiky, informatiky a kybernetiky při ČVUT Praha workshop na téma „Intelligent Manufacturing“. Zapojeni byli zástupci evropských i amerických univerzit, klastrů a výzkumných institucí, kteří se přijeli podělit o aktuální výsledky výzkumů a iniciativ. Zejména těch, které se věnují oblasti AI (umělé inteligence).

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče