Aktuality

Koyo Bearings: instalace adiabatického chlazení v plném proudu

Koyo Bearings: instalace adiabatického chlazení v plném proudu

11.9.2019

Většina výrobních firem nejen v České republice se zabývá jedním z nejžhavějších témat – dopad výroby na životní prostředí. Jinak tomu není ani v naší společnosti. Jen za rok 2018 se nám podařilo úspěšně snížit emise oxidu uhličitého o 173 tun. Důvodem snížení bylo zavedení několika opatření, orientovaných na snížení spotřeby elektrické energie. Jedním z mnoha opatření byla instalace adiabatického chlazení namísto klimatizací. 

S výměnou jsme začali ve výrobní hale, dále budeme pokračovat v kancelářských prostorách. Pro plochu 12000 m2 je v našem závodě instalováno celkem devět chladících zařízení, z nichž je pět samostatně zapojených jednotek s vlastním ventilátorem a rozvody vzduchu. Zbývající zařízení jsou zapojena do stávajících rozvodů. V září přibyly dvě zařízení v oblasti údržby a montáže, jejichž ventilátory do výrobní haly vhání až 20.000 m3 vzduchu za hodinu.

Principem adiabatického chlazení je přeměna vzduchu na teplo. Při adiabatickém chlazení dochází k vypařování vody nebo vodní páry do relativně suchého vzduchu. Přičemž je citelné teplo vzduchu, vyjádřené jeho teplotou, přeměněno na skupenské teplo vypařené vody. Jednoduše řečeno, jestliže je do vzduchu rozprašována voda, odpařuje se a teplota vzduchu klesá a vlhkost vzduchu roste. Celé zařízení je koncipováno a zapojeno tak, aby nedocházelo k překračování stanovených limitů vlhkosti vzduchu. V klimatických podmínkách České republiky, by mělo být přímé adiabatické chlazení schopno ochladit vzduch o 8 až 12 °C. I přes to, že se nejedná o prioritní vlastnost, bývají adiabatické chladiče v praxi nazývány také „pračkami vzduchu". Tímto způsobem ochlazování dochází k čištění vzduchu, a to především od prašného aerosolu.

Celková investice do adiabatického chlazení dosahovala 3 mil. Kč. Jeho instalací ušetřila naše společnost cca 60% elektrické energie v oblasti montáže.

Fotogalerie

Koyo Bearings: instalace adiabatického chlazení v plném proudu

Zpět

Koyo Bearings má nový zelený projekt: Separátor emulzních odpadních vod

Koyo Bearings má nový zelený projekt: Separátor emulzních odpadních vod

1.2.2021

Jednou z posledních investic naší společnosti Koyo Bearings je pořízení technologie na recyklaci průmyslových odpadních vod.

Lednová sbírka v Koyo pro Oblastní unii neslyšících

Lednová sbírka v Koyo pro Oblastní unii neslyšících

29.1.2021

Věnujeme 12 000 korun do Oblastní unie neslyšících.

3D tisk i v Koyo Bearings

3D tisk i v Koyo Bearings

26.1.2021

V Koyo Bearings jsme se rozhodli využít technologii 3D tisku, protože v ní vidíme obrovskou příležitost.

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče