Aktuality

Proč lámeme kroužky?

Proč lámeme kroužky?

22.7.2022

Společnost BRP-Rotax GmbH & Co KG, známější jen jako Rotax, je rakouský výrobce motorů se sídlem v Gunskirchenu v Horních Rakousích. 

Produkt, který tomuto zákazníkovi budeme dodávat, je specifický tím, že se nejedná o ložisko ani vlastně o kroužek. Přesněji řečeno jde o speciální sestavu zlomeného kroužku, spojeného pojistným kroužkem a s namontovaným pružným kolíkem.

S lámáním kroužku sice již zkušenosti máme, ale hlavní rozdíl proti předchozímu produktu je ve specifikaci tvaru lomu, který máme přesně definovaný. Zákazník požaduje lom do tvaru písmene V s definovanými minimálními vzdálenostmi od kraje k vrcholu lomu. Z  hlediska ročního objemu cca 15 tisíc kusů novou technologii k výrobě nepotřebujeme. Ale již zmíněná specifikace lomu vyžaduje nový design lámacího nástroje a zde stálo naše oddělení engineeringu před novou výzvou.

Kroužek se tedy zpočátku vyrábí standardním způsobem, ale na konci výroby se musí rozdělit na dva díly s tímto atypickým lomem. Lámání je nutné z důvodu specifické montáže v aplikaci (konkrétně se jedná o lodní motory), kdy nelze nasadit kroužek na ložiskový věnec, jak je obvyklé. K dosažení požadovaného lomu musí být kroužek vybaven dvěma iniciačními drážkami na čele kroužku, které řízeně umístí požadované lomy kroužku a zajistí požadované rozdělení kroužku na dva kusy.

S takto definovaným lomem má nejvíce zkušeností náš sesterský závod v Cairu (USA). S jejich pomocí jsme navrhli design lámacího nástroje. Ten následně naše nástrojárna namodelovala pro stávající vertikální hydraulický lis na montáži (viz. obrázky).

Zde získáváme naprosto nové zkušenosti. Nástroj na kroužek tlačí z vnějšího průměru ve třech bodech, jejichž poloha je přesně definována tak, abychom dosáhli požadovaného tvaru písmene „V".

A čím je ještě tento projekt výjimečný?

Kromě již zmíněného lomu, je dalším pro nás nestandardním designovým prvkem montáž pružného kolíku do slepého otvoru. Tady se musíme popasovat s tolerancí hloubky díry a délkovou tolerancí pružného kolíku. Kolík musí být zapuštěn na doraz, což zase vyžaduje speciální vrták/frézu pro vytvoření plochého dna otvoru.

Za zmínku také rozhodně stojí požadavek zákazníka značit kroužky tzv. DataMatrix kódem (DMC) na vnějším průměru, což je pro nás také novinka. S tímto požadavkem jsme museli naše laserové pracoviště doplnit o čtecí kontrolní zařízení, které zajistí 100 % kontrolu DMC kódu. Ale hlavně díky tomuto značení DMC kódem bude zákazník schopen přesně načíst potřebné informace o výrobě kroužku po montáži do motoru, a to i po několika letech provozu a bez složitého demontování z aplikace.

 

Fotogalerie

Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky?

Zpět

Proč lámeme kroužky?

Proč lámeme kroužky?

22.7.2022

Kroužek se zpočátku vyrábí standardním způsobem, ale na konci výroby se musí rozdělit na dva díly s tímto specifickým lomem. Lámání je nutné z důvodu specifické montáže v aplikaci, kdy nelze nasadit kroužek na ložiskový věnec, jak je obvyklé.

Ocenění AGE MANAGEMENT EXCELLENCE AWARD

Ocenění AGE MANAGEMENT EXCELLENCE AWARD

10.6.2022

Je nám ctí se zde podělit o informaci, že jsme obdrželi ocenění Age management Excellence Award. Současně nás to zavazuje se tomuto tématu a aktivitám s tím spojenými i nadále odpovědně věnovat.

Digitální dvojčata? Worry free továrna?

Digitální dvojčata? Worry free továrna?

6.6.2022

Od 2. do 3. června proběhl v Českém ústavu robotiky, informatiky a kybernetiky při ČVUT Praha workshop na téma „Intelligent Manufacturing“. Zapojeni byli zástupci evropských i amerických univerzit, klastrů a výzkumných institucí, kteří se přijeli podělit o aktuální výsledky výzkumů a iniciativ. Zejména těch, které se věnují oblasti AI (umělé inteligence).

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče