Aktuality

Proč lámeme kroužky?

Proč lámeme kroužky?

22.7.2022

Společnost BRP-Rotax GmbH & Co KG, známější jen jako Rotax, je rakouský výrobce motorů se sídlem v Gunskirchenu v Horních Rakousích. 

Produkt, který tomuto zákazníkovi budeme dodávat, je specifický tím, že se nejedná o ložisko ani vlastně o kroužek. Přesněji řečeno jde o speciální sestavu zlomeného kroužku, spojeného pojistným kroužkem a s namontovaným pružným kolíkem.

S lámáním kroužku sice již zkušenosti máme, ale hlavní rozdíl proti předchozímu produktu je ve specifikaci tvaru lomu, který máme přesně definovaný. Zákazník požaduje lom do tvaru písmene V s definovanými minimálními vzdálenostmi od kraje k vrcholu lomu. Z  hlediska ročního objemu cca 15 tisíc kusů novou technologii k výrobě nepotřebujeme. Ale již zmíněná specifikace lomu vyžaduje nový design lámacího nástroje a zde stálo naše oddělení engineeringu před novou výzvou.

Kroužek se tedy zpočátku vyrábí standardním způsobem, ale na konci výroby se musí rozdělit na dva díly s tímto atypickým lomem. Lámání je nutné z důvodu specifické montáže v aplikaci (konkrétně se jedná o lodní motory), kdy nelze nasadit kroužek na ložiskový věnec, jak je obvyklé. K dosažení požadovaného lomu musí být kroužek vybaven dvěma iniciačními drážkami na čele kroužku, které řízeně umístí požadované lomy kroužku a zajistí požadované rozdělení kroužku na dva kusy.

S takto definovaným lomem má nejvíce zkušeností náš sesterský závod v Cairu (USA). S jejich pomocí jsme navrhli design lámacího nástroje. Ten následně naše nástrojárna namodelovala pro stávající vertikální hydraulický lis na montáži (viz. obrázky).

Zde získáváme naprosto nové zkušenosti. Nástroj na kroužek tlačí z vnějšího průměru ve třech bodech, jejichž poloha je přesně definována tak, abychom dosáhli požadovaného tvaru písmene „V".

A čím je ještě tento projekt výjimečný?

Kromě již zmíněného lomu, je dalším pro nás nestandardním designovým prvkem montáž pružného kolíku do slepého otvoru. Tady se musíme popasovat s tolerancí hloubky díry a délkovou tolerancí pružného kolíku. Kolík musí být zapuštěn na doraz, což zase vyžaduje speciální vrták/frézu pro vytvoření plochého dna otvoru.

Za zmínku také rozhodně stojí požadavek zákazníka značit kroužky tzv. DataMatrix kódem (DMC) na vnějším průměru, což je pro nás také novinka. S tímto požadavkem jsme museli naše laserové pracoviště doplnit o čtecí kontrolní zařízení, které zajistí 100 % kontrolu DMC kódu. Ale hlavně díky tomuto značení DMC kódem bude zákazník schopen přesně načíst potřebné informace o výrobě kroužku po montáži do motoru, a to i po několika letech provozu a bez složitého demontování z aplikace.

 

Fotogalerie

Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky? Proč lámeme kroužky?

Zpět

Ložiskový kroužek velikosti snubního prstenu?

Ložiskový kroužek velikosti snubního prstenu?

1.2.2023

Po modernizaci brousící linky v hodnotě více než půl milionu EUR dosahujeme při výrobě kroužků malých rozměrů špičkových paramentů, současně při výrazném zkrácení cyklových časů a úspoře práce jednoho kolegy.

Krásné vánoční svátky a všechno nejlepší do roku 2023

Krásné vánoční svátky a všechno nejlepší do roku 2023

20.12.2022

Přejeme všem zaměstnancům a obchodním partnerům šťastné a veselá vánoční svátky a především pevné zdraví a hodně štěstí v nadcházejícím roce 2023.

Přijde za námi 12. prosince ke stánku Dobrého místa pro život

Přijde za námi 12. prosince ke stánku Dobrého místa pro život

10.11.2022

Srdečně Vás zveme na Horní náměstí v Olomouci. V pondělí 12.12. zde budeme prodávat punč. Výtěžek z prodeje punče bude určen na aktivity Oblastního sdružení neslyšících Olomouc.

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče