Aktuality

Virtuální realita jako nástroj pro efektivnější zaškolení zaměstnanců

Virtuální realita jako nástroj pro efektivnější zaškolení zaměstnanců

13.12.2019

O virtuální realitu rozšířila svou školící místnost naše společnost Koyo Bearings. Do jejího pořízení naše společnost investovala 800 000 Kč. Využití virtuální reality seznámí nové zaměstnance s fenoménem zvaným Průmysl 4.0.

Naše firma vybudovala v roce 2017 školící místnost pro nové zaměstnance zvanou DoJo. Jejím názvem se naše společnost inspirovala v Japonsku, kde je název „DoJo" používán pro místo, kde se cvičí bojová umění. V letošním roce byla tato místnost rozšířena o virtuální realitu a získala název DoJo 4.0. Virtuální realita nabídne zaměstnancům pocit reálné zkušenosti a rychlejší pochopení technologických a servisních postupů. To vede k rychlejší adaptaci v novém pracovním prostředí. „Od tréninků v simulovaném prostředí si díky výborné názornosti slibujeme efektivnější a rychlejší zaškolení zaměstnanců. Od doby, kdy máme v naší firmě vybudované DoJo, jsme na rychlosti zaškolení opravdu zapracovali. Lidé jsou lépe připravení na reálný provoz a netechnické vzdělání tak pro ně rozhodně není překážkou," vyjádřil se k pořízení virtuální reality prezident našeho závodu, Petr Novák.

Pro virtuální prostředí byly pilotně nasnímány prostory soustružny. V oblasti soustružení je požadován nepřetržitý provoz a včasná výměna břitových destiček, jejichž životnost je ovlivněna správným seřízením nástrojů. Školení pomocí VR seznámí nováčky se strojem ještě před vstupem do reálných podmínek. To povede k minimalizaci počtu zastavených strojů a celkovému snížení počtu nežádoucích poruch či havárií strojů, které by mohly nastat v případě nesprávné obsluhy operátorem. Dále se bude podílet na zvyšování kvalifikace operátorů, povede ke snížení abnormalit, které by díky neznalostem mohly nastat a především povede k úspoře času operátorů, kteří by se museli nováčkům věnovat namísto své práce. Každý školený pracovník si během testu vyzkouší výměnu nožů nebo měření korekce rozměrů za co nejkratší čas. „Do budoucna přemýšlíme o pořízení rozšířené reality, avšak pořízení kompletní technologie tzv. digitálních dvojčat je velice nákladné. Proto musíme velmi pečlivě vyhodnotit, kde bychom mohli tuto technologii využít," dodal Novák.

Celková částka, za kterou byla virtuální realita pořízena, dosahuje 800 000 Kč. Virtuální realita se v tomto případě skládá z 3D brýlí, které školenému člověku umožní 3D prostorové vidění. Součástí těchto brýlí jsou sluchátka, která podpoří představu reálného pracoviště. Vše je ovládáno pomocí dvou bezdrátových ovladačů. Jelikož užívání těchto brýlí nemusí být vhodné pro všechny uživatele, je součástí VR místnosti také dotyková obrazovka. Každý uživatel má možnost zvolit si variantu, která je pro něj uživatelsky příjemnější. Celý prostor, kde je virtuální realita umístěna, je snímán třemi snímači, které následně promítnou danou místnost i na obrazovku virtuální reality. To zamezí kolizi uživatele s okolními předměty. Částka zahrnuje také software, který je využíván k simulaci výrobního prostředí. Obsahuje plně interaktivní 3D model stroje Okuma a části soustružny. Přibyla také maketa výrobní linky z oddělení broušení, kde si školený zaměstnanec vyzkouší, jak daný výrobní proces probíhá. Od ovládání strojů přes řídící systémy strojů až po všechny další standardy Koyo Bearings.

Fotogalerie

Virtuální realita jako nástroj pro efektivnější zaškolení zaměstnanců

Zpět

Největší investice od počátku závodu: Koyo Bearings spustí novou kalící pec

Největší investice od počátku závodu: Koyo Bearings spustí novou kalící pec

26.5.2020

Naše společnost investovala přes 90 mil. Kč do výstavby nové kalící linky.

Koyo Bearings investovalo 22 milionů Kč do oblasti soustružení

Koyo Bearings investovalo 22 milionů Kč do oblasti soustružení

15.5.2020

Částka za tři moderní CNC řízené soustruhy přesáhla 22 milionů Kč.

První využití umělé inteligence v olomouckém závodě Koyo Bearings

První využití umělé inteligence v olomouckém závodě Koyo Bearings

4.3.2020

Investice do nové stanice přesáhla částku 3,6 milionů Kč.

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče