Aktuality

Koyo Bearings získalo patent pro poddajné uložení hřídele

Koyo Bearings získalo patent pro poddajné uložení hřídele

9.11.2020

Výzkumné a vývojové centrum naší společnosti, které sídlí v Brně, získalo patent pro poddajné uložení hřídele. Díky tomuto řešení se v dané aplikaci eliminuje negativní efekt naklopení hřídele a zvýší se trvanlivost ložiska.

Úřad průmyslového vlastnictví udělil naší společnosti Koyo Bearings patent číslo 308 373. Vynález se týká poddajného uložení hřídelů prostřednictvím jehlových a válečkových ložisek. Především se jedná o uložení vačkových hřídelů motorových vozidel. Tomuto tématu se věnovali zaměstnanci výzkumného a vývojového centra v Brně, které spadá pod olomouckou společnost.

Jehlová a válečková ložiska jsou ložiska s přímkovým (liniovým) stykem. Ten se stává nevýhodným v momentě, kdy se hřídel naklopí, jehlička či váleček není zatížen rovnoměrně, a dojde tak k jednostrannému opotřebení valivých elementů a následnému snížení životnosti ložiska. Tento negativní efekt se podařil eliminovat díky poddajnému uložení hřídele. „Principem poddajného uložení hřídele je v podstatě nová geometrie vnějšího nebo vnitřního ložiskového kroužku, popřípadě obou komponent zároveň. Ta spočívá ve vytvoření obvodové (axiální) drážky v čelní stěně kroužku nebo v samotném hřídeli. Tato odlehčovací drážka umožní naklopení vnějšího nebo vnitřního kroužku ložiska v určitém rozsahu, aniž by byla narušena tuhost kroužků nebo odpor k naklopení hřídele," vyjádřil se k získání patentu Jan Čermák z brněnského centra, jenž se podílel na jeho vývoji.

Brněnské centrum oplývá moderním technickým vybavením a především kvalitním know-how, čímž se stalo jedním z nejdůležitějších center v korporaci. Je úzce napojeno na sesterská centra v Evropě a USA a podporuje ostatní závody mateřské společnosti JTEKT Corporation.

Zpět

Získali jsme první místo v kategorii do 500 zaměstnanců!

Získali jsme první místo v kategorii do 500 zaměstnanců!

19.10.2021

V pondělí 18.10. proběhlo v krásném prostředí Technického muzea Tatry Kopřivnice vyhlášení výsledků ocenění Sodexo Zaměstnavatel regionu 2021 pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Rádi zde potvrzujeme, že si naše společnost odvážela prvenství v Olomouckém kraji v kategorii do 500 zaměstnanců.

Snazší značení ložisek QR kódem díky diplomantovi

Snazší značení ložisek QR kódem díky diplomantovi

14.10.2021

Díky spolupráci se studentem UP jsme se posunuli dále ve značení našich ložisek QR kódy

Jaký předpokládáme dopad elektromobility na náš závod?

Jaký předpokládáme dopad elektromobility na náš závod?

17.9.2021

Co se týká možnosti našich ložisek v elektrických autech, již nyní vidíme v návaznosti na vývoj elektrických pohonů první příležitosti pro jejich využití. Původní studie a zaměření elektroaplikací ukazovaly na uplatnění především kuličkových ložisek a jejich obrovský růst v rámci elektromobility. Tak jak jde vývoj dále, začíná se ukazovat, že především ve více zatížených elektro řešeních, např pro SUV auta, je nebytné použít válečková ložiska, které jsou ale schopná pracovat ve vyšších otáčkách, tzv. vysokorychlostní válečková ložiska.

všechny aktuality

Staňte se členem našeho týmu a získejte práci v dynamicky se rozvíjející společnosti. Podívejte se na aktuálně volné pracovní pozice ZDE

Žádost pro uchazeče